KAI – špičkové kuchynské nože z Japonska

kai-logo

Značka KAI vznikla v roku 1908 v Japonskom meste Seki (prefektúra Gifu) a už viac ako 100 rokov sa špecializuje na produkciu mimoriadne ostrých a kvalitných kuchynských nožov. Mesto Seki je preslávené svojou 800 ročnou tradíciou výroby špičkových samurajských mečov a z tejto tradície a know-how ťaží tiež značka KAI. Dodnes sa značná časť jej výroby spolieha na remeselnú zručnosť a precíznosť vysoko špecializovaných zamestnancov, ktorí stále nože vyšších sérií kompletizujú a brúsia, nôž za nožom, ručne. Ak sa chcete presvedčiť ako taká výroba noža prebieha pozrite si videá na konci článku.

 

Z histórie

Mesto Seki si vybral na založenie malej kováčskej dielne, ktorú si v roku 1908 otvoril, pán Saijiro Endo. Počas ôsmich rokov práce v manufaktúre sa naučil všetky tradičné japonské postupy spracovania ocele, výroby a brúsenia nožov a tieto vedomosti preniesol do svojej novo otvorenej fabriky v Seki. Počas prvej svetovej vojny tržby jeho fabriky rástli, ale po vojne sa dostavila recesia, ktorú sa podarilo pánovi Endo prekonať vďaka inovatívnemu skladaciemu nožu “No.510”, ktorý uviedol na trh. Tento moment pomohol naštartovať komerčný úspech spoločnosti Endo Cutlery Manufacturing Co. neskôr známej ako KAI Corporation, ktorá sa stala najväčším producentom nožov v Japonsku.

Spoločnosť KAI Corporation do dnešných dní pokračuje v inovácii a zdokonalovaní svojich produktov, pričom berie ohľad hlavne na použitie tých najkvalitnejších materiálov, špičkovej technológie a pokračovanie vo viac ako 100 ročnej tradícii.

 

O výrobe japonských nožov KAI

Pozrite si ako sa vyrábajúnože KAI v srdci Japonska. Aj napriek moderným technológiam, ktoré sú pri výrobe použivané, najdôležitejšie časti výroby stále prechádzajú rukami vysoko kvalifikovaných a trénovaných profesionálov, vďaka čomu si nože KAI zachovávajú punc originality, individuálneho prístupu a tradičnej japonskej svedomitosti, ktoré sú toľko oceňované medzi profesionálnymi svetovými šéfkuchármi a horlivými nadšencami varenia.

TV GUSTO – Video o výrobe nožov KAI

GALILEO – Video o výrobe nožov KAI

KAI_nože_brusenie